شناسه متن : 716
1393/2/15 - 19:16 2014-05-05 19:16:00
 کتاب شهید مطهری در حدیث دیگران؛ تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید مرتضی مطهری از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد؛

شهید مطهری در حدیث دیگران

کتاب شهید مطهری در حدیث دیگران؛ تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید مرتضی مطهری از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از رسا، کتاب شهید مطهری در حدیث دیگران با تدوین رضا مختاری اصفهانی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

تاریخ کشور ما به ‌خصوص تاریخ معاصر ناظر حوادث، جریان‌ها و ظهور شخصیت‌های برجسته در زمینه‌های مختلف بوده است. شخصیت‌هایی که در صحنه‌های مهم تاریخی، نقش سرنوشت‌ساز داشته و به مردمان و اطرافیانشان درس‌های علمی و عملی داده و با آشنایی از روحیات مادی و معنوی آنان در زندگی اجتماعی و سیاسی آنان اثری شگرف برجای گذاشتند. در این میان نقش شخصیت‌های روحانی در مقام نیروی مذهبیـ سیاسی و اجتماعی در سراسر تاریخ ایران و به خصوص تاریخ معاصر ایران قابل توجه است.

 

روحانیان و دین‌باوران در دوران حکومت پهلوی از یک‌سو براساس مبادی دین و احساس مسؤولیت در برابر وضع ناگوار جامعه‌ حاضر به سکوت نبودند و از سویی دیگر، برپایه‌ امکانات و منابعی که در اختیار داشتند، برای بیداری و آگاهی توده‌ی مردم عزم خود را جزم نمودند و جهت رسیدن به اهداف اسلامی از امکانات محدود بهره‌برداری لازم را به عمل آوردند.

 

در سال 1342ش همزمان با آغاز نهضت امام خمینیرحمةالله علیه، روحانیان نیز فعالیت‌های سیاسیـ اجتماعی خود را به اوج رساندند و در این راه به مبارزه‌ آشکار و علنی با رژیم پهلوی پرداختند. اما در واپسین سال‌های دهه‌ چهل و با توجه به خفقان موجود در کشور، روحانیان و مبارزان در فعالیت‌های سیاسی خود تغییر تاکتیک داده و به فعالیت‌های فرهنگی ـ اجتماعی روی آوردند و در پوششی غیرسیاسی اهداف و خواسته‌های سیاسی ‌ـ مذهبی خویش را دنبال کردند که به حق فرایند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان انقلابی مکتبی مرهون تلاش‌های فکری و فرهنگی روحانیانی بود که در این راه از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و ستون‌های انقلاب اسلامی را پی‌ریزی کردند.

 

بی‌شک استاد شهید مرتضی مطهری به‌عنوان یکی از روحانیانی که چه در سال‌های مبارزه با رژیم پهلوی و چه در نخستین سال استقرار نظام جمهوری اسلامی گره‌گشای بسیاری از مشکلات نظام اسلامی بود و با تیزبینی راه را بر گسترش افکار التقاطی در جامعه می‌بست، در تاریخ انقلاب اسلامی جایگاه شامخی دارد که در این کتاب به مبارزات و زندگی نامه این روحانی برجسته پرداخته شده است.

 

کتاب شهید مطهری در حدیث دیگران با تدوین رضا مختاری اصفهانی در 322 صفحه با شمارگان 2000 نسخه و با قیمت 6400 تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه ها