شناسه متن : 2900
1397/7/21 - 05:27 2018-10-13 05:27:00

کتب مناسب استاد مطهری برای مطالعه در محرم و صفر

کتاب‌های مناسب برای مطالعه در محرم و صفر از آثار استاد شهید آیت‌الله مطهری با دسترسی آسان نسخه چاپی در سایت انتشارات صدرا(مرکز نشر آثار استاد مطهری) قرار گرفته است.

به گزارش پایشگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از ایسنا، مجموع کتاب‌های قرار داده شده بر روی سایت انتشارات صدرا به این شرح است:

 

حماسه حسینی(دو جلد):

این کتاب مجموعه‌ای است دوجلدی که جلد اول آن شامل سخنرانیها و جلد دوم مشتمل بر نوشته‌ها و یادداشتهای استاد شهید مطهری درباره حادثه کربلاست. عناوین سخنرانیهای جلد اول به ترتیب عبارتند از: حماسه حسینی، تحریفات در واقعه تاریخی کربلا، ماهیت قیام حسینی، تحلیل واقعه عاشورا، شعارهای عاشورا، عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی، عنصر تبلیغ در نهضت حسینی. مطالب جلد دوم که به مرور ایام نگاشته شده از نظر اجمال و تفصیل متفاوت می‌باشد، به طوری که برخی از آنها به صورت یک مقاله است و برخی دیگر چند سطری بیش نیست و در موارد اندکی، مطلب با اشاره بیان شده است.

 

 

 

 

ماهیت قیام حسینی:

این کتاب،‌ فصل سوم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

در این کتاب عوامل سه گانه موثر در قیام امام حسین علیه السلام یعنی امتناع از بیعت، دعوت مردم کوفه و امر به معروف و نهی از منکر بیان شده و عامل اصلی عامل امر به معروف و نهی از منکر و منطق شهید در این راه معرفی گردیده است.

 

 

عنصر حماسه در نهضت حسینی:

این کتاب، فصل اول کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

در این کتاب دو چهره حادثه کربلا یعنی چهره مظلومیت و تراژدی و چهره حماسی این حادثه ترسیم شده و این نکته متذکر شده است که ما معمولا تنها به چهره تراژدیک این حادثه توجه داریم و کمتر به چهره حماسی آن می پردازیم.

 

  •  

تحریفات در واقعه تاریخی کربلا:

این کتاب، فصل دوم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

 در این کتاب معنی تحریف و انواع آن بیان شده، سپس به عوامل تحریف پرداخته شده، آنگاه تحریفات معنوی حادثه کربلا مورد بحث واقع شده و در پایان وظیفه ما در برابر تحریفها بیان شده است.

 

 

  •  

تحلیل واقعه عاشورا

این کتاب، فصل چهارم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

در این کتاب واقعه عاشورا با توجه به ریشه های آن از زمان پیامبر اسلام و فعالیت حزب اموی در تمام این دوران و با عنایت به روشن بینی امام حسین علیه السلام تحلیل تاریخی شده است.

  •  

عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی:

این کتاب، فصل ششم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

 

در این کتاب ابتدا عوامل موثر در نهضت حسینی بیان شده و سپس ارزش هر یک از عوامل، ارزیابی شده است. سپس بحث مستوفایی درباره اصل امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفته و آنگاه کارنامه ما در این اصل مهم اسلامی بررسی شده است.

 

  •  

عنصر تبلیغ در نهضت حسینی:

این کتاب، فصل هفتم کتاب حماسه حسینی (جلد 1) اثر استاد شهید مطهری است که به علت جذابیت مطالب آن و درخواستهای مکرر علاقه‌مندان آثار استاد شهید، به صورت مستقل نیز چاپ شده است.

در این کتاب درباره این عناوین بحث شده است: معنی تبلیغ، وسائل و ابزار پیام رسانی، روش تبلیغ، روشهای تبلیغی نهضت حسینی، حادثه کربلا تجسم عملی اسلام، نقش اهل بیت سیدالشهدا در تبلیغ نهضت حسینی، شرایط مبلغ و تاثیر تبلیغی اهل بیت امام(ع).

 

 

     

    انتهای پیام

    دیدگاه ها