شناسه متن : 2767
1397/7/11 - 07:35 2018-10-03 07:35:00
اينها بايد به اين اماکن بيايند و مردم و مخصوصاً جوان‌ها از بينش اينها استفاده کنند، نه اينکه بگذاريم آنها را ديگران ببرند و جامعه از ما بيشتر فاصله بگيرد. بايد به داد جوان‌ها رسيد.

باید به داد جوانان رسید

اينها بايد به اين اماکن بيايند و مردم و مخصوصاً جوان‌ها از بينش اينها استفاده کنند، نه اينکه بگذاريم آنها را ديگران ببرند و جامعه از ما بيشتر فاصله بگيرد. بايد به داد جوان‌ها رسيد.

حجت­الاسلام علی دوانی: در یکی از سال­هایی که من هنوز در قم اقامت داشتم و هنوز به تهران نیامده بودم، شهید مطهری روزی به قم آمد و در مجمعی که رفقا من­جمله من هم حضور داشتم، گفت: حسینیه ارشاد تکمیل شده و مشغول کار است. من و آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی و شیخ محمدجواد باهنر اعضای هیئت علمی آن را تشکیل می‌دهیم. آقای رفسنجانی و شهید باهنر در آن اوقات از حوزه علمیه قم به تهران رفته بودند.

استاد شهید افزود: بنا داریم از فرصت استفاده نموده و چندین کار علمی و تبلیغی در حسینیه ارشاد انجام دهیم. از جمله در شب­های شنبه هر چند شب، گذشته از خودمان که در تهران هستیم از رفقای دیگر هم دعوت کنیم که از قم به تهران بیایند و با اعلام قبلی در روزنامه‌ها، در حسینیه سخنرانی کنند و از اعضای «مکتب اسلام» آقایان ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری و من، چند جلسه دعوت شدیم.

به یاد دارم در جلسة آخری که من سخنرانی داشتم، گفتند: از هفته بعد دکتر علی شریعتی از مشهد می‌آید. پرسیدم او کیست؟ استاد شهید گفت: در مشهد است و خودش و پدرش آقای محمدتقی مزینانی در «کانون نشر حقایق اسلام» خوب طوری جوان‌ها را به طرف دین جلب کرده‌اند.

گفتم: شنیده‌ام چند جلسه‌ای که چندی پیش قبل از من آمده و در حسینیه ارشاد سخنرانی کرده جمعیتی خیلی بیشتر از ما و شما داشته است. استاد گفت: بله در مشهد هم هر روز بیشتر به او توجه پیدا می‌کنند. علت این است که رشته او جامعه‌شناسی است و خوب طوری هم درس خوانده و کاملاً مسلط بر اعصابش است. در بیان مطلب و استخدام الفاظ معرکه است؛ چون جوان‌ها از فکلی‌ها کمتر بحث‌های دینی شنیده‌اند و او به زبان جوان‌ها صحبت می‌کند، لذا بیش از ما طالب دارد.

استاد شهید افزود: البته بعضی علما و اهل منبر که بینش درستی ندارند و از همه بی‌خبرند و بعضی بازاری­ها ایراد گرفته‌اند که کلاهی­ها را می‌آورند که کم‌کم جای عمامه­به­سرها را بگیرند و مردم برای آنها دست و پا بشکنند و برای اهل عمامه هیچ. ولی من گوش نمی‌دهم باید از اینها استفاده کرد. اینها باید به این اماکن بیایند و مردم و مخصوصاً جوان‌ها از بینش اینها استفاده کنند، نه اینکه بگذاریم آنها را دیگران ببرند و جامعه از ما بیشتر فاصله بگیرد. باید به داد جوان‌ها رسید.[1]

 


[1] - هفته­ نامه یالثارات الحسین، سال دهم، شمارة 223، اردیبهشت 1382.

 

انتهای پیام

دیدگاه ها