شناسه متن : 2366
1394/2/5 - 12:13 2015-04-25 12:13:00
یک ‌تهیه‌کننده و مدرس سینما با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته‌ایم در سینما تصویرسازی درستی از شهید مطهری داشته باشیم، افزود: اگر بتوانیم بزرگانی چون شهیدان مطهری و مفتح را به نسل جوان معرفی کنیم، به یقین نتایج بسیار مثبتی کسب خواهیم کرد.
عزت‌الله جامعی‌ندوشن:

نتوانسته‌ایم تصویر روشنی از شهید مطهری در سینما ارائه کنیم

یک ‌تهیه‌کننده و مدرس سینما با اظهار تاسف از اینکه نتوانسته‌ایم در سینما تصویرسازی درستی از شهید مطهری داشته باشیم، افزود: اگر بتوانیم بزرگانی چون شهیدان مطهری و مفتح را به نسل جوان معرفی کنیم، به یقین نتایج بسیار مثبتی کسب خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری عزت‌الله جامعی ندوشن، تهیه‌کننده، بازیگر و مدرس سینما در گفت‌‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، درباره جایگاه معلم در فیلم‌های سینمایی گفت: سینمای کشورمان در دهه 60، نگاهی ارزشی به برخی مشاغل داشت. گواه این ادعا را به خوبی در شغل معلمی می‌شد مشاهده کرد. در فیلم‌های آن دوران عموماً معلمان افرادی بودند که غم مردم را داشتند و در راه رسیدن مردم به حقی که داشتند در مقابل ظالمان ایستادگی می‌کردند. این اتفاق به خوبی در فیلم‌هایی که محور آنها مبارزات مردم بر علیه رژیم ستمشاهی بود، قابل مشاهده بود، اما پس از سال‌ها دیگر ما چنین حضوری را از معلمان در سینما شاهد نیستیم.

وی افزود: این کم‌توجهی در 10 سال اخیر به اوج خود رسیده است در این میان اگر کارهایی نیز به صورت استثنا وجود داشته باشند از معلمی تنها نامی به میان می‌آورند. در این زمینه جای افسوس است که بدانیم بی‌توجهی به این قشر در سینما نوعی چشم‌پوشی به روی سوژه‌های بسیار بکر است که در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف می‌تواند الهام‌بخش کارهای بسیار باشد. دلیل آن نیز این است که هر معلم به نوعی  با تمامی قشرها ارتباط دارد، پس در پرداختن به آن انتظار می‌رود به نوعی دایره گسترده‌ای را تحت پوشش قرار دهد.

جامعی ندوشن درباه سابقه تدریس خود چنین توضیح داد: من سال‌هاست که مشغول  تدریس هستم، اما هیچ گاه در پی این نبودم که این کار را رها کنم، زیرا این کار را نوعی خودسازی می‌دانم که صیقل دهنده روح و روان من است، هم این‌که این مسیر را بهترین مسیر برای خدمت می‌دانم. این در حالی است که به واسطه کار تهیه در سینما با فشردگی زمانی بسیاری رو به رو هستم، اما به هر جهت تمام این سختی‌ها را با جان و دل پذیرفتم.

معلمی سرشار از لذت معنوی است

تهیه‌کننده «فیلادلفی» به توضیح فوق اضافه کرد: مطلب دیگری که می‌توانم به توضیح فوق اضافه کنم این است که معلمی به روی تصمیم‌گیری‌های من تاثیر مستقیم داشته است، زیرا این حرفه با صبوری پیوند خورده. برای همین بسیاری از مواقع صبوری من در عرصه تهیه و بازیگری تاثیرات بسیار مثبتی به همراه داشته است. در ضمن باید به این امر هم اشاره کنم که معلمی به هیچ وجه با مسائل مالی پیوند نخورده و هر آنچه که در خود دارد لذت معنوی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 12 اردیبهشت هر سال به نام روز معلم نامگذاری شده است. این روز مصادف با شهادت شهید مرتضی مطهری است که از وی می‌توان به عنوان معلمی نمونه نام برد، اما متاسفانه ما نتوانسته‌ایم در سینما تصویرسازی درستی از وی داشته باشیم و تنها یک سریال بوده که با محوریت زندگی مطهری تولید شده است، در صورتی که اگر بتوانیم بزرگانی چون شهیدان مطهری و مفتح را به نسل جوان معرفی کنیم، به یقین شاهد نتایج بسیار مثبتی خواهیم بود.

جامعی ندوشن در پایان اظهار کرد: وقتی از جایگاه معلم در سینما سخن می‌گوییم، منظورمان تنها این نیست که در فیلم‌های سینمایی محور داستان یک معلم باشد، بلکه باید صفات معلمی را هم در فیلم جای دهیم. این خواسته نیز در سایه یک فیلمنامه خوب به دست می‌آید، در غیر این صورت با کیفیت کارهای نازل به هیچ چیز دست نخواهیم یافت.

انتهای پیام

دیدگاه ها